Topuk Dikeni Tedavisi

ESWT Şok Dalga Tedavisi Sabah yataktan kaktığınızda yere basmada zorlanıyor musunuz?
Bu ağrı birkaç adımdan sonra azalıp, gün içinde ayakta durmakla artıyor mu?
Yürümek, ayakta durmak sizin için ızdırap vermeye mi başladı?

Yukarıdaki sorulara yanıtınız evetse, topuk dikeni hastalığınız olabilir. Topuk ağrısının en önemli nedenlerinden olan topuk zarının hastalığı ( plantar fasit ) ve topuk dikeni sıklıkla birlikte görülürler ve genellikle sadece topuk dikeni olarak ifade edilirler.
Bu rahatsızlıkta, ayak tabanındaki ince kasların ( fasya ) topuk kemiğine yapışma yerinde bir zorlanma, aşırı yük binmesi ya da bazı iltihaplı romatizmal hastalıklara bağlı olarak yangı (enflamasyon ) oluşur. Zamanla bu bölgede anormal bir kemik dokusunun oluşması topuk dikenine neden olur.
Bazı durumlar topuk dikeninin oluşmasına neden olabilir. Bunlar arasında kilo fazlalığı olanlar ve uzun süre ayakta durarak çalışanlar özellikle risk altındadır. Ayak tabanına binen yükün artması bu hastalığın en önemli nedenidir. Yaşla birlikte görülme sıklığı artar. Düztabanlık, topuk dikeninin oluşumunu kolaylaştıran bir başka rahatsızlıktır.
topuk dikeni röntgeni

Hastalığın en önemli belirtileri, sabahları kalktığınızda topuk üzerine basmakta zorluk, şiddetli topuk ağrısı ve bu ağrının gün içinde ayakta durmakla ve yürümekle artış göstermesidir. Şikayetler istirahatta azalır, gece ağrısı nadirdir.

Topuk dikeni ve plantar fasiit tedavisinde farklı yöntemler kullanılmaktadır. Fizik Tedavi yöntemlerinden ultrason, mikrodalga ve lazer etkili olabilmektedir. Son yıllarda yaygın olarak kullanılmaya başlanan şok dalga tedavisinin ( ESWT ) doğru uygulandığında başarı oranı yüksektir.
Topuğa kortizonlu iğne yapmak da iyi bir alternatiftir. Yapılan araştırmalarda şok dalga (ESWT), lazer ve topuğa kortizon enjeksiyonu tedavilerinin üçünün de etkili olduğu, ve aralarında fark olmadığı anlaşılmıştır.
Son yıllarda PRP ( Trombositten Zengin Plazma ), topuk dikeni tedavisinde başarıyla uygulanmaktadır. Üçer hafta arayla uygulanan PRP, topuk bölgesinde yeni bir reaksiyon başlatarak iyileşmeyi sağlamaktadır.
Topuğa binen basıncı azaltmak için, özellikle hastalığın başlangıç döneminde silikon topuk yastığı ya da silikon tabanlıklar kullanılır. Topuk dikeni ile beraber düztabanlık da varsa ark destekli silikon tabanlık önerilmektedir.
topuk dikeni bantlamaTabanlığa ek olarak bantlama tedavisi de topuk dikeni çözümünde kullanılan iyi yöntemlerden birisidir. Topuk ve ayak tabanının kaslarını ve bağları arasındaki dengeyi kurmada yardımcı olan bı yöntem son yıllarda özellikle sporcu sağlığı ve kas iskelet sistemi sorunlarının tedavisinde başarıyla uygulanan yardımcı bir metotdur.
Topuk dikeni tedavisinde ayak tabanı ve baldır kaslarına yönelik egzersizler fizik tedavi uzmanı tarafından hastaya özgü olarak düzenlenir.
Topuk dikeni tedavisi randevu almak için lütfen arayınız.
Bakırköy Ağrı Merkezi – Uzm Dr Ahmet Sümen 0212 435 06 67 / 0505 861 63 39

www.bakirkoyagrimerkezi.com

Yorum yaz